1 Kasım 2014 Cumartesi

Medcezir - Ender Kaya Serez Stil İncelemesiMerhaba, Mine Tugay'ın canlandırdığı Ender karakterinin stilini inceliyoruz bugün. 
Maalesef kendisi diziden ayrıldı ama tarzından bahsetmeden olmazdı.

Ender çoğunlukla klasik ve şık giyinen bi kadın. Annelikle iş kadınlığı arasında şık bir tarzı var. 
Canlandıran kişide asil bir fiziğe sahip olunca dizideki en stil sahibi kadınlardan biri oldu benim için.


Soldaki bordo gömleği Zeynep Ökmen tasarımı.

Saç renginde ve boyunda dizide kaldığı sürece radikal bir değişiklik olmadı. Çoğunlukla açık uçlara doğru dalgalı saçlarla gördük. Nadiren (özellikle davetlerde) topuz yaptığını da gördük tabi.Stilini genel olarak anlatmak için şunu söylemem yeter: Dizi boyunca Ender'i çok dekolteyle nadiren görüyoruz ve dolayısı ile şaşırıyoruz. 
Hep ölçülü seçimlerinde, aşırılıklar yok.Çok çılgın kesimler, marjinal desenlerden uzak sade, belli bir çerçeve içinde şık bir kadın. Bu rengine vurulduğum Ender' de inanılmaz yakışan küçük elbise Topshop markasına ait.

Bu söylediklerimden sıkıcı bir stili varmış gibi anlamlar çıkarmanızı istemem. Bu yalınlığa rağmen göz kamaştırıcı gözüküyor çoğu defa. 
Zaten iddialı olan saç rengi bembeyaz bir elbiseyle ne kadar asil ve seksi.


Sıklıkla etek bluz ya da pantolon gömlek gibi ofis kıyafetleriyle görmek mümkün. 
Aksesuar kullanımı da çoğunlukla minimumda. 
Gece makyajları dışında çoğunlukla hafif, eyelinerlı bir makyaj tercih ediyor.
Kalem etekler, ipek ya da şifon bluzler Ender'i içinde en çok gördüğümüz kıyafetlerden. Tabi ki altında da çoğunlukla incecik topuklu stilettoları tercih ediyor.Bu Elif Cığızlıoğlu tasarımı elbisesini de uzun çizmeleriyle çok beğenmiştim. Ender klasik giyinse de oldukça modernleştirilmiş klasik parçalar tercih ediyor.

Sanırım 2-3 defa dışında hiç düz ayakkabıyla görmedim Ender'i. 
Kıyafet renkleri çoğunlukla koyu tonlar, tabi ki arada kırmızılar, sarılar da oldu ama dediğim gibi çoğunlukla sakin ve çizgisinin dışına nadiren çıktığı bir tarzı var.

Türk dizilerinde görsel bulmak inanılmaz zor oluyor bunu da belirtmek isterim. Daha paylaşmak istediğim bir çok kıyafeti olmasına rağmen ( babasının düğünündeki tuvaleti gibi) uygun görsel bulamadığım için mümkün olmadı.Özellikle bazı kombinleriyle ben kendisini eski zaman kadınlarına benzetiyorum. Mine Tugay'ın duru güzelliğiyle Ender karakteri birleşince ortaya gerçekten zevkli bir görüntü çıkıyor.

Ben Ender'le ve stiliyle ilgili fikirlerimi sizinle paylaşmaya çalıştım. Peki siz ne düşünüyorsunuz?
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki Stil İncelemesi yazısında görüşürüz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder